Akwarystyczne FAQ-plFAQ dla początkujących - Przygotowanie wody

Tłumaczenie strony http://faq.thekrib.com/begin-tapwater.html: Andrzej Polanski
Przeczytaj notkę COPYRIGHT.

Woda wodociągowa w akwarium

Zawartość


Większość osób używa wody kranowej w swoich akwariach, jest tania i łatwa do użycia. Niestety ( dla akwarystów ), stacje uzdatniania wody dodają różnorakie chemikalia, aby woda nadawała się do picia ( np. chlor lub chloramina dla zabicia bakterii ). Dodatkowe kłopoty związane są z wodą przepływającą przez starsze, ołowiane rury, do takiej wody dodawane są środki podnoszące pH ( ołów w wodzie alkalicznej reaguje znacznie słabiej ). Co za tym idzie woda wodociągowa musi być w specjalny sposób przygotowana, aby mogła być bezpiecznie używana w akwarium.

Kolejny potencjalny problem to zróżnicowanie dodatków chemicznych w przeciągu pewnego okresu ( np z miesiąca na miesiąc). W pewnych rejonach może na przykład brakować wody, w takich wypadkach woda może być dostarczana z innego ujęcia niż zwykle. Jeśli woda ta ma inne właściwości chemiczne (np. twardość), właściwości chemiczne wody w twoim kranie również ulegną zmianie. Typowy przykład: wysoki poziom bakterii stanowi większy problem latem niż w zimie, zwłaszcza w cieplejszym klimacie. Konsekwentnie, stacje uzdatniania dodają latem więcej chloru, by powstrzymywać bakterie. Wpływ może mieć nawet pogoda; np. silne opady deszczu mogą spowodować spadek twardości wody .

W szczególności, chlor i chloramina są dodatkami, które stwarzają największe problemy. Odnotujmy, że te dwie substancje są BARDZO RÓŻNE! . Upewnij się co zawiera twoja kranówka i odpowiednio ją przygotuj.

Chlor

W USA, wytyczne EPA wymagają aby woda zawierała minimalną koncentrację chloru na poziomie 0,2 ppm. Ponieważ stężenie chloru maleje z upływem czasu, jego koncentracja w wodzie płynącej z kranu będzie niższa niż w stacji uzdatniania wody. Tak więc dokładne stężenie zależeć będzie od tego jak daleko jesteś od stacji filtrów, jak długą drogę woda przebywa w drodze do twojego domu, jak dużo chloru zostało dodane, itp.

Chlor w dużych stężeniach jest toksyczny dla ryb, w mniejszych natomiast powoduje stres u ryb niszcząc ich skrzela. koncentracja tak niewielka jak 0,2-0,3 ppm zabije rybę dość szybko. by uniknąć stresu, stężenie nie powinno być większe niż 0,003 ppm. Na szczęście, chlor może być w łatwy sposób usunięty z wody przy użyciu tiosiarczanu sodowego, dostępnego w sklepach akwarystycznych pod różnymi nazwami. Tiosiarczan sodu neutralizuje chlor natychmiastowo. Zauważmy, że jest wiele "środków do uzdatniania wody", które reklamowane są jako "czyniące wodę kranową bezpieczną". Przeczytaj uważnie etykietę. Wzystkie środki neutralizujące chlor zawierają tiosiarczan sodu, oraz inne substancje które mogą, choć nie muszą być użyteczne. Jeśli twoja woda zawiera chlor ( a nie chloraminę ), tiosiarczan sodu to wszystko czego potrzebujesz. Najbardziej efektywne cenowo uzdatniacze wymagają dodania kropli specyfiku na trzy litry wody. Droższe mogą wymagać nawet łyżeczki lub więcej na taką samą ilość wody!

Chlor jest względnie niestabilny w wodzie, samoczynnie uciekając do atmosfery. Woda pozostawiona w wiadrze (lub akwarium) przy zapewnieniu cyrkulacji wody ( filtr lub kostka napowietrzająca) będzie wolna od chloru w przeciągu 24 godzin lub nawet szybciej.

Wielu internautów twierdzi, że dokonują częściowej wymiany wody bez przygotowywania wody dla usunięcia chloru. Pamiętajmy jednak, że nawet jeśli ryby nie wykazują negatywnych oznak z tego powodu, nie znaczy to, że chlor nie stresuje ryb. Jak silny to jest stres, zalezy od tego ile chloru jest wprowadzono do akwarium, co z kolei zależy od wielu czynników ( włączając w to procentową ilość wymienianej wody ). Ponieważ usuwanie chloru jest tanie, czynnośc ta nie powinna być omijana.

Chloramina

Problemem przy używaniu chloru do uzdatniania wody, jest to że ulatnia się on dość szybko. Innym kłopotem przy używaniu chloru jest to, że może reagować z różnymi związkami organicznymi ( które mogą być obecne w wodzie ). Co za tym idzie, często zamiast chloru używana jest chloramina. Chloramina jest to związek zawierający chlor i amoniak, jest znacznie bardziej stabilny od chloru.

Chloramina stwarza akwarystom dwa poważne problemy. Po pierwsze, związki neutralizujące chlor takie jak tiosiarczan sodu neutralizują tylko chlor zawarty w chloraminie, stwarzając jeszcze większy problem : śmiertelny amoniak. Konsekwencje mogą być fatalne. Mimo że filtr biologiczny (ewentualnie) przetworzy amoniak w azotany, czas jaki to zajmie może dłuższy od tego jaki są w stanie znieść ryby.

Drugi problem związany jest z wymianami części wody. Jednym z głównych powodów, dla którego się to robi jest usuwanie azotanów, których poziom wzrasta. Jeśli woda, której używasz do podmiany zawiera amoniak, będziesz dodawać azot z powrotem do akwarium i stanie się niemożliwym obniżenie poziomu azotanów poniżej takiego, jaki jest w wodzie kranowej. Na szczęście poziom ten w wodzie kranowej jest relatywnie mały ( 1 lub 2 ppm ); prawdopodobnie stężenie azotanów w twoim akwarium jest znacznie większe.

Chloramina może być bezpiecznie zneutralizowana przy użyciu takich preparatów jak Amquel, które neutralizują zarówno amoniak jak i chlor zawarte w cząsteczkach. Zneutralizowany amoniak może być następnie przetworzony w drodze filtracji biologicznej na azotany.

Inną metodą neutralizacji chloraminy jest pozostawienie wody na pewien czas, przy równoczenym poddaniu jej procesowi filtracji biologicznej. można na przykład przygotować odpowiedniej wielkości (plastikowy) pojemnik, napełnić go wodą kranową, usunąć chlor przy pomocy tiosiarczanu sodu, i następnie podłączyć zbiornik do dojrzałego filtra biologicznego. Tak jak dzieje się to w akwarium, filtr przetworzy amoniak do azotanów, po czym woda może być bezpiecznie dodana do twojego zbiornika. Uwaga: musisz dodać tiosiarczan sodu by zneutralizować chlor, w przeciwnym wypadku chloramina zabije bakterie w filtrze biologicznym.

Alternatywnym sposobem usuwania amoniaku jest filtracja wody przez węgiel aktywowany, przed dodaniem do akwarium. [ Odnotujmy, że opinie na temat skuteczności takiego postępowania są podzielone. Jeśli masz konkretne ( pozytywne lub negatywne) doświadczenia na ten temat, proszę powiadom autorów FAQ.]

Inne zanieczyszczenia wody o których powinieneś wiedzieć

Oprócz dodatków opisanych powyżej (chlor i chloramina), woda wodociągowa może (ale nie musi!) zawierać inne związki o których powinien wiedzieć akwarysta. W niektórych rejonach woda zawiera azotany. W pewnych miejscach, woda zawiera fosforany ( 1 ppm i więcej ). Wysoki poziom fosforanów może powodować kłopoty z nadmiarem glonów, w takich wypadkach chcąc ograniczyć plagę glonów trzeba usunąć z wody fosforany. Wysoki poziom żelaza ( 1 ppm i więcej ) także może powodować wzrost glonów. Przeczytaj dział tego FAQ poświęcony glonom.

 

Jak dowiedzieć się co stacja uzdatniania dodaje do wody wodociągowej

Najprościej zapytać kogoś kto wie. W lokalnym sklepie akwarystycznym (jeśli korzystają z tego samego ujęcia wody co ty) powinieneś uzyskać takie informacje. W innym wypadku zadzwoń do stacji uzdatniania wody. Poproś o rozmowę z kimś kto zajmuje się chemią wody, powiedz mu, że jesteś akwarystą i chciałbyś znać pH, GH i KH twojej wody, oraz to jak zmienia się charakterystyka wody z miesiąca na miesiąc.(...)

Woda studzienna

Być może masz dostęp do wody studziennej zamiast wodociągowej. Zaletą wody studziennej jest to, że nie musisz usuwać z niej chloru czy chloraminy. Z drugiej strony jest ona często ( najczęściej !) twardsza niż woda dostępna z sieci wodociągowej. W dodatku jedynym sposobem na poznanie jej właściwości ( GH, KH, itd ) jest samodzielne dokonanie testów.

Innym potencjalnym problemem przy użyciu wody studziennej jest to, że często zawiera wysoką koncentrację rozpuszczonych gazów ( co może być niebezpieczne dla ryb ). Na przykład, często jest bardzo silnie nasycona CO2, co powoduje obniżenie jej pH. W momencie gdy CO2 ulotni się, pH wzrasta. Ryby nie powinne być narażane na takie wahania pH. Dla bezpieczeństwa, napowietrzaj silnie wodę przez kilka godzin, zanim dodasz ją do akwarium.


Akwarystyczne FAQ-pl     Serwis Akwarystyczny